Kuidas lugemine lastele koolivaheajal meeldivaks teha?

Lugemine võiks koolivaheajal iga lapse päevaplaani mahtuda. Kui koolipäevadel on pidevalt nii kiire, et ajapuuduse tõttu raamatut kätte ei võeta, siis vaheajal saab kõik selle tasa teha.

Tegelikkuses on laste jaoks aga hulga lihtsam sukelduda nutimaailma ning raamatud kõrvale kätta. Nii on ongi paljude lapsevanemate ja õpetajate küsimus, et kuidas lugemine lastele koolivaheaja meeldivaks osaks teha?

Kirjaniku ja 5 lapse emana on mul sel teemal mõned soovitused:

  1. Aita lapsel leida huvitav raamat! Kindlasti on teoseid, mida soovituslikult/kohustuslikult lugeda on vaja. Enamikus koolides saab aga tänapäeval juba päris palju ka ise valida. Mine lapsega koos poodi või raamatukogusse ja aita lapsel teha hea valik. Kui ise ei oska, küsi abi raamatukoguhoidjalt või näiteks ka FB Lugemise väljakutse grupist.
  2. Loe koos lapsega! Laps loeb enda raamatut ja sina enda oma, aga istu lapsega samal ajal raamatut lugema, nii et ta tunnetaks, et lugemine ei jäta teda vanemaga koosolemisest ilma, vaid vastupidi- lugemisest saab ühiselt veedetud aeg.
  3. Lase lapsel loetut endale jutustada! Esiteks tuleb sellise ümberjutustamise käigus kiiresti välja, kas laps ikka päriselt luges ja loetut mõistis. Teiseks aga aitab lapse jaoks loetut kinnistada. Tähtis pole kogu lugu edasi rääkida, vaid lihtsalt üldiselt sellest rääkida.
  4. Loe mingi osa ise ette! Näiteks õhtul enne magamaminekut loe lapsele üks peatükk raamatust, mida soovid, et ta ise edasi loeks. Loodetavasti lõppeb peatükk väga põneva koha peal, nii et järgmisel päeval soovib laps ise edasi lugeda, et mis järgmiseks toimuma hakkab.

Sellised on väikesed nipid, kuidas meie peres on raamatutest saanud head sõbrad. Enamus neist on lihtsalt kasutatavad, kui lapsevanem ise üritada viitsib ja soovib. Kui lapsed ühel hetkel raamatute põneva maailma avastavad, siis on näha, et tasus lugemisharjumuse tekitamisega vaeva näha.

Lisanipp, mida ehk igas peres kasutada ei saa on, et kirjuta ise raamat, mis lastele võiks meeldida. Täpselt nii sündis raamat ,,Kolme pärna saladus”. Selle peategelased on poisid, kes elavad täitsa tavalises maailmas, kuid seiklevad ka müstilistes sündmustes, millesse nad vana talumaja juures satuvad. Raamatut kirjutades pidasin silmas enda lapsi ja seda, millised raamatud neile meeldivad. Ja see töötas- lastele meeldis see raamat väga!

Toredaid retki raamatute maailma!

Heli Künnapas
Kirjanik, 5 lapse ema

Ole kursis uute raamatute ja värskemate pakkumistega, telli meie uudiskiri!