Autorihüvitised jõudsid kirjanike pangakontodele

Igal aastal võivad kirjanikud juunikuu lõpus rõõmustada, sest laekuvad autorihüvitised raamatukogu laenutuste eest. Autorihüvitusfond kogus andmeid 284 raamatukogust, kus laenutati raamatuid ligi 3,5 miljonit korda. Edukate teoste ja kirjanike info leiad nendest artiklitest:

Vaata, kes eesti autoritest saavad suurimat laenutushüvitist

Ülevaade: 2018a laenutatuimad kirjanikud ja teosed

Täielikku nimekirja, sellest, kuidas jagunesid autorihüvitised, näed siin: Laenutushüvitised 2018.a laenutuste eest.

Millised olid Heli Kirjastuse autorite autorihüvitised?

Nimekirju vaadates on ülimalt hea meel tõdeda, et ka Heli Kirjastuses välja antud teosed on lugejatele hing pugenud. Kuidas teisiti seletada seda, et mitme meie autori pangakontole laekunud autorihüvitised olid päris arvestatavad summad. Loomulikult mõjutab laenutuste arvu ka see, mitu raamatut autoril on välja antud.

Heli Kirjastus Meie kirjastuse autoritest Heli Künnapas  võis rõõmustada 9313 laenutuse ning selle eest laekuva 1320,19€ üle. Kuna Helil on viimase 8 aasta jooksul avaldatud 19 raamatut, siis on lugejaid aastate jooksul ilmselt kogunenud. Eelmisel aastal ilmus Helilt uus romantiline lühiromaan “Helisevad ööd saarel” ning noorteraamatu “Lõpupidu” kordustrükk.

Margit Petersoni raamatuid laenutati 2000 korda ja see tõi talle 276,05€. Margitil ilmus eelmisel aastal triloogia “Elu pärast elu”.

Meelike E.-Villup jõudis oma esimese teosega “Hurmava Horvaatia embuses” 151 lugejani, mis tõi autorile 23,47€. Jooksval aastal saavad kõik soovijad nii osta kui laenutada Meelike E.-Villupi teost “24 päeva uue ja parema eluni”, mille loetavust Meelike juba aasta pärast oma pangakontol tunneb.

Kristiina K kirjutatud Toto lood jõudsid kodudesse 145 korda, mis tõi autorile 11,74€. Ilmselt oli selle üheks põhjuseks ka asjaolu, et lasteraamatud tihti ostetakse endale koju.

Miks rääkida rahast?

Võib jääda mulje, nagu selles postituses oleks raha sisust olulisem. Tegelikult ei tea lugejad tihti, et ka raamatukogust teoseid laenutades saab autor sellest mingi osa. Nagu numbritest näha, siis ühe laenutuse eest pole see küll hiiglaslik summa, kuid aasta peale kokku võib see siiski päris ilus summa olla.

Tihti öeldakse vabandavalt, et ostmise asemel laenutatakse raamatuid. Loomulikult on uute teoste avaldamiseks oluline, et eelmisi ostetakse. Kõigil autoritel pole au kuuluda selliste inimeste sekka, kelle igast uuest teosest meedia kohe räägiks. Kuna raamatutest rääkivaid saateid-meedia väljaandeid jms on väga vähe, siis võib uue teose sünd tihti märkamatuks jääda. Nii ongi oluline, et teatud hulk inimesi ja asutusi uue raamatu kindlasti ostaksid, sest kui tootmiskulud tasa ei tule, siis ei saa ka järgmisi teoseid välja anda. Aga samas pole oluline, et iga inimene kõik ilmuvad raamatud ostaks. Raamatute puhul on ikkagi oluline, et neid loetakse. Seega polegi vaja vabandavalt rääkida raamatukogus käimisest.

Pika jutu kokkuvõtteks tänan kõigi meie autorite eest kõiki lugejaid, kes on aasta jooksul raamatukogudes või raamatupoodides käinud. Palun tehke seda ikka ka edaspidi ja meie kirjutame ning avaldame ikka uusi teoseid, mis annavad võimaluse tutvuda eluga tema erilistes värvides.

Ole kursis uute raamatute ja värskemate pakkumistega, telli meie uudiskiri!